Na Facebooku se šíří text, který varuje před fluoridem sodným a to i ve vodě. Doporučuje používat „reverzní osmózu“. „Fluorid sodný, extrémně toxický a žíravý neurotoxin, o kterém bylo prokázáno, že snižuje IQ těch, kteří ho požívají, a to i ve stopových množstvích. Prokazatelně způsobuje poslušnost kvůli znečištění epifýzy a mozku, v mnoha zemích se přidává do vody z vodovodu, právě kvůli tomu, už přes 20 let. Neexistuje také, ani žádný důkaz, že pomáhá při zastavování kazů, zvláště ne při požití do těla, natož při pravidelném, či jiném nanášení na zuby. (…) Co je to reverzní osmóza? Reverzní osmóza byla původně vyvinuta pro odsolování mořské vody v oblastech s nedostatkem zdrojů sladké vody. Reverzní osmóza je způsob vodní filtrace, která pracuje na principu obrácení fyzikálního jevu osmózy,“ stojí v textu.
Naše hodnocení: nepravda
Podrobnosti: V prvé řadě, fluorid sodný se do vody už řadu let nepřidává. Obsahují ho některé zubní pasty, ale i těch ubývá. Například dětské pasty fluoridy neobsahují nebo v zcela minimálním množství.
„Fluorid je nebezpečný, pokud je polykán ve větším množství po dlouhou dobu, což vede ke zdravotním komplikacím, jako jsou problémy s kostrou a kostmi. Případy otrávení fluoridem jsou vzácné a jediné doložené případy otravy se týkaly dospělých, kteří chronicky požívali zubní pastu ve velkém množství. U dětí ve věku do 6 let, které pravidelně požívají fluorid, se může rozvinout fluoróza, která způsobuje diskoloraci a dírky ve sklovině, které jsou nezvratné a přetrvávají dokud dětem nevypadají mléčné zuby. K tomu, aby se u dítěte fluoróza rozvinula, by však fluorid musel být přijímám ve velkém množství po dlouhou dobu,“ uvádí například Elmex.
Fluorid sodný je klasifikován jako toxický jak při vdechování (prachu nebo aerosolů), tak při požití. Při velkých dávkách postihuje srdce a oběhový systém, smrtelná dávka pro 70kg člověka se odhaduje na 5 až 10 g. Zubní fasty však obsahují fluorid v řádech miligramů.
Státní zdravotní ústav – Národní referenční centrum pro pitnou vodu vydalo naopak upozornění na zdravotní rizika spojená s použitím zařízení na úpravu vody na bázi reverzní osmózy, destilace a kondenzace vzdušné vlhkosti. „Další v současnosti obchodníky nabízenou úpravou vody je reverzní osmóza, kdy dochází k demineralizaci vody. Tato voda pak sice není tvrdá a neusazuje se nám nikde vodní kámen, ale jako voda pitná pro účely stravy a nápojů je zcela nevhodná. Použití demineralizované (osmotické, destilované, kondenzované) vody jako vody pitné může vést k nedostatku a poruchám metabolismu takových základních minerálních látek, jako je vápník, hořčík a sodík, i k poruchám vodního hospodářství a acidobazické rovnováhy lidského organismu. Projevuje se širokou škálou zdravotních poruch akutní i chronické povahy,“ stojí ve varování.